All rights reserved to Nataly Oryon Music © כל הזכויות שמורות 

נטלי אוריון, זמרת ומוסיקאית, נולדה ומתגוררת בירושלים. נטלי מתמחה בסגנונות המוסיקה השונים של ארצות הים התיכון ומוסיקת עולם, בדגש על מוסיקת רבטיקו יוונית, ומוסיקה נאפוליטנית קלאסית ועממית.

נטלי נולדה עם 'חוש שישי' למוסיקה, ופיתחה את היכולת הזו במהלך השנים באופן עצמאי- אוטודידקטי, בדרך של לימוד עצמי, הבנה ויישום בזמן אמת.

נטלי גדלה לעיני הקהל, שחזה ועקב בסקרנות אחר התפתחותה המוסיקלית, משנות התיכון בהן סומנה כהבטחה, ועד לקיום ההבטחה כשבגרה והחלה ליצור בדרכה הייחודית. וכך, הקריירה המוסיקלית של נטלי החלה כבר כשהייתה בת 15, בהופעות כסולנית וכחלק ממקהלות ידועות (כמו מקהלת אנקור הצעירה, וכו').

השירה של נטלי מתאפיינת בטכניקה ייחודית ואישית אשר פיתחה בעצמה לאורך השנים, המשלבת שירה בעלת נופך קלאסי ושירה בסגנון עממי, ובעיקר שמה דגש על הביטוי הרגשי והאישי הנכון עבור כל שיר בפני עצמו.

בחיפושיה אחרי סגנונות מוסיקליים שונים ולא שגרתיים, כאלו שנולדו מתוך תרבות ענפה ומושרשת, גילתה נטלי את האוצרות החבויים במוסיקת עמים מסורתית, ובעיקר נשבתה בקסמיה של מוסיקת הרבטיקו היוונית ('בלוז' יווני 1880-1950).

את השנתיים שלאחר מכן נטלי בילתה בלמידה בלתי פוסקת של השפה היוונית, גם כן בדרך של לימוד עצמי אוטודידקטי, כשהיא מתעקשת לבצע את המוסיקה ללא דופי, בהקפדה על דקויות המבטא היווני, ובלימוד ההיסטוריה והתרבות כחלק בלתי נפרד ככלי עזר לביטוי המוסיקלי.

בשנת 2006 הכירה נטלי את הגיטריסט יועד שושני, שהפך מאז ועד היום לשותפה הקבוע בכל המופעים. השניים מופיעים גם כצמד במופע – 'Mondo Musicale' עם שירים מרחבי העולם במגוון שפות וסגנונות.


לאחר מספר שנים של שיתופי פעולה והופעות עם הרכבים ואמנים שונים בישראל ובחו"ל, יצרה נטלי את המופע "100 שנים של מוסיקה יוונית", המציג את התפתחות המוסיקה היוונית במהלך מאה השנים האחרונות, דרך התמקדות בנושאים חשובים (מלחינים, זמרים, סגנונות וכד') שתרמו להתפתחותו של הז'אנר. המופע זכה להצלחה, והוביל את נטלי ליצירת מופע נוסף: "השירים של סמירני", שמתמקד במוסיקה היוונית שמקורה בעיר איזמיר שבתורכיה, סגנון המתאפיין בכלי נגינה כמו עוד וקאנון. שני המופעים הולידו שיתוף פעולה מוצלח ופורה בין נטלי לעיתונאי ואיש הרדיו ירון אנוש, אשר הנחה את המופעים.

בחלק מן המופעים התארחו הזמרים היווניים טאנוס צאניס ויורגוס טונאס.

במרץ 2017 עלה בבכורה המופע 'אקרופוליס – מפגש פסגה יווני-ישראלי' בבית שמואל בירושלים, במסגרת פסטיבל ירושלים לאמנויות. במופע נטלי שרה שירים ישראליים שתרגמה ליוונית ('מה אומרות עינייך', 'שני שושנים' ועוד), וארחה את הזמר ונגן הבוזוקי היווני אדוניס חרלבופולוס, ששר איתה ביחד בליווי הרכב של 7 נגנים אשר נגנו את עיבודיה המקוריים של נטלי.
 

במשך הזמן, נטלי הוכיחה את עצמה לא רק כזמרת אלא גם כיוצרת מופעים חוצי תרבויות - ומעל לכל - כמעבדת מוסיקלית יצירתית ומגוונת. נטלי מצליחה לשמר את רוח התרבות המסורתית שבכל סגנון, ועם זאת - להעביר דרך העיבודים רגשות אישיים וחדשים ולתבל את המוסיקה בהשפעות מתוך סגנונות מוסיקה אחרים מתוך המגוון לו היא נחשפת.


במופעים נטלי מציגה את האינטרפרטציה האישית הייחודית שלה למוסיקה היוונית, ומנגנת בכלי הקשה אתניים (סאגאת, קאסליק, טמבורין) בעיבודיה המוסיקלים, ובשירה בשפות יוונית, עברית, תורכית ואף בלאדינו – על פי טקסטים שכתבו יהודי סלוניקי ללחנים יווניים בתחילת המאה ה-20.

בעקבות הצלחת המופעים, עוררה נטלי עניין רב באמצעי התקשורת השונים, והתארחה רבות בתכניות טלויזיה, רדיו, נכתב אודותיה בעיתונים השונים, ושיריה זכו להשמעות רבות (לצפיה, קריאה והאזנה).

 

בספטמבר 2013 הזמינה גליקריה את נטלי להתארח בהופעה שלה בזאפה ירושלים.


ב- 2011 נחשף בפני נטלי אוצר חדש – מוסיקה איטלקית-נאפוליטנית. הגילוי הזה הוביל לתקופה נוספת של לימוד עצמי של השפה האיטלקית והדיאלקט הנאפוליטני, המבטא וההגייה המדויקת, בנוסף לחקירת ההיסטוריה והתרבות של נאפולי, וכן לשיתופי פעולה וקשרי חברות חמים ומפרים עם השגרירות האיטלקית בישראל, אגודת דנטה אליגיירי והמכון לתרבות איטלקית, משפחתו של הזמר סרג'יו ברוני, ואמנים רבים באיטליה.

נטלי זוכה להכרה גם באיטליה על תרומתה למוסיקה הנאפוליטנית, ובמהלך השנים האחרונות פורסמו בעיתון האיטלקי IL MATTINO כתבה אודותיה, והוקרת תודה לה על שימור התרבות הנאפוליטנית, הביצוע שלה לשיר "Te Voglio bbene assaje"  נבחר ע"י חברת Pallini S.pA כפסקול לתשדירי הפרסומת שלהם, ואף קיבלה הזמנה מיוחדת להופיע בסורנטו, איטליה (אוגוסט 2012) על ידי ברונה קיינסה, בתו של "הקול של נאפולי" סרג'יו ברוני, שהוא אמן אהוב ומעורר השראה בנאפולי, ועבור נטלי.


באפריל 2014 יזמה נטלי את המופע "מנאפולי לירושלים" אותו יצרה והפיקה יחד עם אגף אמנויות והמרכז למוסיקה של עיריית ירושלים, ועלה בבכורה בפסטיבל ירושלים לאמנויות 2014 בתיאטרון ירושלים, ובו שרה נטלי יחד עם תזמורת הראל (כ- 50 נגנים בכלי נשיפה) בניצוחו של פרופ' איתן אביצור, הרכב קאמרי שניגן את עיבודיה המוסיקלים של נטלי, והזמר האיטלקי נצרנו ביקוקי. המופע זכה להצלחה רבה, והכרטיסים אזלו שבועות לפני ערב המופע.

במקביל יצרה נטלי את המופע "לשיר את נאפולי"  שהנו מופע יחודי מבחינת הרפרטואר המגוון, עיבודיה האומנותיים של נטלי וביצוע שירים נאפוליטנים קלאסים ועממיים באינטרפרטציה היחודית לה, לצד שירים מקוריים בדיאלקט הנאפוליטני, שהלחינה למילים של דר' בנדטו די-ביטונטו.

האלבום הכפול הכולל את שירי המופע יפורסם בסוף 2018.
הנגנים באלבום: יועד שושני – גיטרה, רזיאל צור – מנדולינה, ירדן קידר – קלרינט,

אלון הלל – כינור, מיכל דרורי קציר – חליל צד, עדי גיגי – קונטרבס.


רפרטואר השירים הנאפוליטנים של נטלי הוא מגוון, ומתמקד לא רק בשירים המוכרים, אלא גם באוצרות החבויים, ומרחיק לכת עד- 1200',  ראשיתו של תיעוד מורשת השירים הנאפוליטנים.

נטלי מאמינה שחובתה כאמנית צעירה לשמר מוסיקה מסורתית ולהשאירה בחיים, לצד יצירה של מוסיקה חדשה ומקורית, ומיישמת את האמירה הזו בהצלחה בעיבודיה המוסיקליים לשירים מסורתיים, ובכתיבת לחנים מקוריים המכילים את מגוון ההשפעות להן היא נחשפת.

 

 

פרויקטים נוספים והופעות ברחבי אירופה:

'בין מזרח למערב' – נטלי שרה בערבית ובעברית, עם התזמורת הערבית- יהודית בניצוחו ועיבודו המוסיקלי של פרופסור תייסיר אליאס, מופע שהתקיים במרכז ז'ראר בכר במסגרת פסטיבל ירושלים לאומנויות.

 

סורנטו, איטליה - נטלי הוזמנה במיוחד להופיע באירוע השקת הספר שכתבה ברונה קיינסה אודות אביה סרג'יו ברוני "הקול של נאפולי". המופע התקיים ב Chiostro di San Francesco ומשך אליו קהל רב של מקומיים ותיירים.

 

'קול עולמי' –  נטלי שרה את שיריה של מרסדס סוסה, במופע המוקדש ל"דיוות" הגדולות בהיסטוריה של המוסיקה בעולם. המופע התקיים בתיאטרון ירושלים במסגרת פסטיבל ירושלים לאומנויות.

 

מופע בכיכר ספרא בירושלים (כחלק מלהקת "פרח אדום") ביחד עם גדולי המוסיקאים מיוון: הזמרת סופיה פפזוגלו, נגן הבוזוקי ניקוס טטסופולוס, נגן האקורדיון דאשו קורטי (במקור מאלבניה) ונגן הבוזוקי הישראלי חיים רומנו.

 

סיבוב הופעות ביוון – פסטיבל 'Hellinophon' בעיר קוזאני; הופעות במרכזי הקהילות היהודיות בסלוניקי ואתונה; מועדון הרבטיקו 'Prigipessa' בסלוניקי, מועדון 'Vinilion' באתונה.

 

אתונה, יוון – מועדון הרבטיקו ‘Taksimi’, מועדון הרבטיקו ‘Klimateria’ עם מוסיקאים מישראל ומיוון.

 

ברלין, גרמניה – מועדון 'courage', פסטיבל סוף הקיץ, עם יועד שושני.

 

קפריסין – הופעות בלרנקה ובאיה נאפה עם נגן הבוזוקי ג'ורג' מברודיס.