נטלי אוריון היא זמרת ומוסיקאית ירושלמית, מתמחה בסגנונות המוסיקה השונים של ארצות הים התיכון ומוסיקת עולם, ומתמקדת בעיקר במוסיקה יוונית ובמוסיקה איטלקית-נאפוליטנית.


כמי שתמיד ידעה שתקדיש את חייה למוסיקה, בחרה נטלי בגיל צעיר ללמוד מוסיקה דווקא באופן עצמאי-אוטודידקטי ולמצוא את דרכה האישית. נטלי חקרה סגנונות מוסיקלים מרחבי העולם, התעמקה בלימודי שפות שונות, בביצוע ווקאלי ובעיבוד, וגיבשה לעצמה שפה ייחודית כאמנית יוצרת.

 
בשנים האחרונות נטלי מופיעה ברחבי הארץ וכיכבה על במות בתאטראות ובפסטיבלים נחשבים כגון: פסטיבל ישראל, פסטיבל ירושלים לאמנויות, פסטיבל העוד בצוותא תל אביב ועוד רבים.

בנוסף, השתתפה נטלי בהפקות מיוחדות בהן שרה עם תזמורת הראל והתזמורת היהודית ערבית בניצוחו של פרופ' תייסיר אליאס.


במופעים מתמקדת נטלי במוסיקה יוונית ובמוסיקה נאפוליטנית, אך שרה גם שירים משאר תרבויות העולם בפרויקטים שונים. נטלי היא גם המעבדת המוסיקלית של המופעים. בכל מופע מלווה אותה הרכב בן 4-8 נגנים, בכלים אותנטיים המתאימים לסגנון. במופעים מיוחדים מארחת נטלי זמרים ונגנים מיוון ומאיטליה

.
בתחום המוסיקה היוונית - נטלי למדה את השפה היוונית (גם כן באופן עצמאי) והופיעה ברחבי יוון. בארץ הופיעה עם שמעון פרנס ועם ירון אנוש, אירחה זמרים מיוון וכן הוזמנה ע"י גליקריה להתארח בהופעה שלה בזאפה ירושלים.

 
למוסיקה הנאפוליטנית נחשפה נטלי בשנים האחרונות, גם אותה היא לומדת וחוקרת לעומק. נטלי הוזמנה להופיע בנאפולי, ע"י בתו של 'הקול של נאפולי, סרג'יו ברוני, באירוע השקה של ספר שכתבה אודותיו. נטלי יזמה והפיקה ביחד עם המחלקה למוסיקה את המופע "מנאפולי לירושלים" שהיה מופע הפתיחה של פסטיבל ירושלים לאמנויות 2014 ובו ארחה את הזמר האיטלקי נצרנו ביקוקי, בליווי תזמורת הראל (כ- 30 נגנים בכלי נשיפה) והרכב קאמרי המונה 9 נגנים שניגן מעיבודיה של נטלי.


אודות נטלי נכתבו כתבות בעיתון הגדול במחוז קמפניה - IL MATTINO וכן הוקרת תודה על שימור התרבות הנאפוליטנית, הביצוע שלה לשיר "Te Voglio bbene assaje"  נבחר ע"י חברת Pallini S.pA כפסקול לתשדירי הפרסומת שלהם ובקרוב יצא לאור אלבומה הראשון הכולל שירים נאפוליטנים בעיבודיה המקוריים, ושיר נאפוליטני מקורי שהלחינה בעצמה.

המופעים:


לאחר מספר שנים של שיתופי פעולה והופעות עם הרכבים ואמנים שונים בישראל ובחו"ל, יצרה נטלי את המופע "100 שנים של מוסיקה יוונית", המציג את התפתחות המוסיקה היוונית במהלך מאה השנים האחרונות, דרך התמקדות בנושאים חשובים (מלחינים, זמרים, סגנונות וכד') שתרמו להתפתחותו של הז'אנר. המופע זכה להצלחה, והוביל את נטלי ליצירת מופע נוסף: "השירים של סמירני", שמתמקד במוסיקה היוונית שמקורה בעיר איזמיר שבתורכיה, סגנון המתאפיין בכלי נגינה כמו עוד וקאנון. שני המופעים הולידו שיתוף פעולה מוצלח ופורה בין נטלי לעיתונאי ואיש הרדיו ירון אנוש, אשר הנחה את המופעים.

בחלק מן המופעים התארחו הזמרים היווניים טאנוס צאניס ויורגוס טונאס.

במרץ 2017 עלה בבכורה המופע 'אקרופוליס – מפגש פסגה יווני-ישראלי' בבית שמואל בירושלים, במסגרת פסטיבל ירושלים לאמנויות. במופע נטלי שרה שירים ישראליים שתרגמה ליוונית ('מה אומרות עינייך', 'שני שושנים' ועוד), וארחה את הזמר ונגן הבוזוקי היווני אדוניס חרלבופולוס, ששר איתה ביחד בליווי הרכב של 7 נגנים אשר נגנו את עיבודיה המקוריים של נטלי.
 

במשך הזמן, נטלי הוכיחה את עצמה לא רק כזמרת אלא גם כיוצרת מופעים חוצי תרבויות - ומעל לכל - כמעבדת מוסיקלית יצירתית ומגוונת. נטלי מצליחה לשמר את רוח התרבות המסורתית שבכל סגנון, ועם זאת - להעביר דרך העיבודים רגשות אישיים וחדשים ולתבל את המוסיקה בהשפעות מתוך סגנונות מוסיקה אחרים מתוך המגוון לו היא נחשפת.


במופעים נטלי מציגה את האינטרפרטציה האישית הייחודית שלה למוסיקה היוונית, ומנגנת בכלי הקשה אתניים (סאגאת, קאסליק, טמבורין) בעיבודיה המוסיקלים, ובשירה בשפות יוונית, עברית, תורכית ואף בלאדינו – על פי טקסטים שכתבו יהודי סלוניקי ללחנים יווניים בתחילת המאה ה-20.


באפריל 2014 יזמה נטלי את המופע "מנאפולי לירושלים" אותו יצרה והפיקה יחד עם אגף אמנויות והמרכז למוסיקה של עיריית ירושלים, ועלה בבכורה בפסטיבל ירושלים לאמנויות 2014 בתיאטרון ירושלים, ובו שרה נטלי יחד עם תזמורת הראל (כ- 50 נגנים בכלי נשיפה) בניצוחו של פרופ' איתן אביצור, הרכב קאמרי שניגן את עיבודיה המוסיקלים של נטלי, והזמר האיטלקי נצרנו ביקוקי. המופע זכה להצלחה רבה, והכרטיסים אזלו שבועות לפני ערב המופע.

במקביל יצרה נטלי את המופע "לשיר את נאפולי"  שהנו מופע יחודי מבחינת הרפרטואר המגוון, עיבודיה האומנותיים של נטלי וביצוע שירים נאפוליטנים קלאסים ועממיים באינטרפרטציה היחודית לה, לצד שירים מקוריים בדיאלקט הנאפוליטני, שהלחינה למילים של דר' בנדטו די-ביטונטו.


רפרטואר השירים הנאפוליטנים של נטלי הוא מגוון, ומתמקד לא רק בשירים המוכרים, אלא גם באוצרות החבויים, ומרחיק לכת עד- 1200',  ראשיתו של תיעוד מורשת השירים הנאפוליטנים.

נטלי מאמינה שחובתה כאמנית צעירה לשמר מוסיקה מסורתית ולהשאירה בחיים, לצד יצירה של מוסיקה חדשה ומקורית, ומיישמת את האמירה הזו בהצלחה בעיבודיה המוסיקליים לשירים מסורתיים, ובכתיבת לחנים מקוריים המכילים את מגוון ההשפעות להן היא נחשפת.

 

 

 

33-18B.jpg